Директор Канцеларије за ИТ и еУправу, др Михаило Јовановић састао се данас са потпредседником компаније Oracle за Централну и Источну Европу и LEENA регион, Мухамедом Заједом, у Београду.

Канцеларија за информационе технологије и електронску управу је од свог оснивања 2017. године успоставила чврсту сарадњу са компанијом Oracle потписавши први државни Oracle споразум, чиме је Република Србија постала прва земља у Централној и Источној Европи која је применила савремене Oracle Cloud технологије и услуге у развоју јавне управе.

„Компанија Oracle је, такође, једна од првих и дефинитивно највећи комерцијални корисник Државног дата центра у Крагујевцу, захваљујући чему се из нашег дата центра пружају савремена Oracle Cloud решења крајњим корисницима широм света и по томе смо јединствени у овом делу Европе“, рекао је Јовановић и додао да Канцеларија и Oracle континуирано раде на учвршћивању и унапређењу сарадње која има за циљ да се из Државног дата центра у Крагујевцу понуди целокупна палета Oracle Cloud услуга.

Овај састанак је део редовних разговора између Канцеларије за ИТ и еУправу и компаније Oracle. На састанку је усаглашено да ће се у наредном периоду, поред постојећих IaaS (Infrastructure as a Service) и PaaS (Platform as a Service) платформи, радити и на успостављању Oracle SaaS (Software as a Service) платформе. Тиме ће се значајно убрзати имплементација апликација и услуга за кориснике, смањиће се време које је потребно за увођење нових услуга, али и унапредити мере безбедности као и доступност услуга са било ког места, у било ком тренутку. Употребом савремене Oracle SaaS инфраструктуре омогућило би се брже усвајање нових технологија и алата, као што су машинско учење, вештачка интелигенција и аналитика података.

Подсећамо, Народна банка Србије недавно је објавила податке о извозу услуга у сектору информационо-комуникационих технологија (ИКТ) за првих осам месеци 2024. године. Укупан извоз ИКТ услуга за пeриод јануар-август 2024. године је 2.629 милијарди евра, што представља раст од 19% у односу на исти период 2023. године. Само у августу 2024. године, извоз ИКТ услуга износио је 323 милиона евра, што је 8% више  у односу на исти месец 2023. године. Суфицит за првих осам месеци 2024. године у ИКТ услугама износи 2.044 милијарде евра.

Састанку су присуствовали и помоћник директора за инфраструктуру, Александар Милинковић, помоћник директора за системске сервисе и лиценцирање, Ненад Ракић и представници компаније Oracle, Предраг Милићевић и Јована Марковић Видаковић.