Министар Дејан Ристић је након обиласка Центра изјавио да је поносан на то у којој мери је Србија напредовала у ИТ технологијама у претходних десетак година. Захваливши се стручњацима који раде у Центру министар Ристић је напоменуо и то да Државни дата центар представља један од до сада најуспешнијих и најхрабријих искорака Србије у нове технологије и будућност.
Министар је нагласио и да са великим оптимизмом гледа на постојеће ресурсе ДДЦ, као и на оне на чијем се развоју увелико ради, подвукавши то да ће Министарство на чијем је челу урадити све да грађанима Србије приближи бројне могућности и погодности свеукупног спектра информационих технологија.
„ Државни дата центар у Крагујевцу, направљен по највишим техничким и безбедносним стандардима, је веома брзо од свог отварања почео да складишти податке, како државних институција, тако и комерцијалних корисника. Планови за будућа улагања у најсавременију дигиталну, телекомуникациону и иновативну инфраструктуру су део програма „Скок у будућност - Србија 2027“ и један од њих је Иновациони дистрикт у Крагујевцу - јединствени комплекс информационих, иновативних, креативних и дигиталних индустрија у Србији и у региону, а простираће се на 4,5ha “, изјавио је Латиновић.
Директор Лaтиновић је рекао и да ће се у оквиру дистрикта налазити засебни простори за ИТ (бизнис инкубатори, стартапови, део за примену вештачке интелигенције у којем ће се налазити центар за развој роботике), затим smart city центар за развој паметних енергетских система, умрежавање паметне инфраструктуре, центар за промоцију дигитализације, део за биоинформатику и биоинжењеринг са простором за истраживања и лабораторијама, док ће посебно место имати и Национални центар за информациону безбедност, а у оквиру дистрикта ће бити изграђен и 5. Научно-технолошки парк у Србији.
Такође, директор Латиновић је навео да се ради на даљој модернизацији и дигитализацији кроз проширење Државног дата центра у Крагујевцу изградњом блока 2 капацитета 16MW , и уградњом још два суперкомпјутера последње генерације, високих перформанси, рачунарске густине од 5 петаФЛОПСа, поред постојећег који се већ налази у ДДЦ.
Србија је већ део програма Дигитална Европа и иницијативе за рачунаре високих перформанси, а сада имамо План раста који је ту да повећа интеграцију Западног Балкана у Јединствено тржиште ЕУ, на самом крају истакао је Латиновић.